Perianal abse ve fistül nedir ve tedavisi nasıldır?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (4)

Perianal abse ve fistül nedir ve Perianal abse ve fistül tedavisi nasıl yapılmaktadır?

 • Proktoloji Ünitemiz uluslararası düzeyde yetkin, tanınan ve çağdaş tedavilere bizzat katkı sağlayan bir ekibin konsept ve uygulamalarına sahip. Sorunlarınızın tedavisinde bütüncül ve akademik bir yaklaşımın unsurlarını kullanıyoruz.
 • Hastalığın doğru tanısı, hangi evrede olduğu, eşlik eden başka bir patoloji olup, olmadığı yönünde süratla irdeleme yapılacak ve sizinle tüm süreç ayrıntılı olarak paylaşılacaktır. Hastalık hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olursanız bize daha çok yardımcı olursunuz.
  • Perianal fistüller, anal bölgedeki bir açıklıktan (ağız) aralıklı ve süreğen akıntı ile karekterlidir. Genellikle geçirilmiş bir anal apse sonrası gelişirler.
  • Nüksetme sorununun sık yaşandığı bu hastalığın tedavisinde, sorunun engelenmesi doğrultusunda deneyimli bir yaklaşım ve cerrahi sırasında anal kasların (sfinkter kaslarının) korunup, cerrahi sonrası tutamama (inkontinens) komplikasyonunun uzak durulması esastır. Her nüksetme sırasında tedavi daha da zorlaşır ve daha riskli bir hal alır.

Perianal Fistüllerde Uygulanması Gereken Yaklaşım

 • Fistülün tam haritalandırılması, tiplendirilmesi,
 • Ek sistemik hastalıklar ya da inflamatuar barsak hastalığının araştırılması,
 • Basit fistüllerde fistülotomi tarzında cerrahi tedavinin gerçekleştirilmesi,
 • Komplike fistüllerde seton uygulamaları, fibrin yapıştırıcı / tıkaçlar ile fistülün tıkanması ya da anal kaydırıcı flaplar ile ağzın tıkanması gibi cerrahi tekniklerin uygulanması,
 • Ameliyat sonrası önerilerle hastaların nükseden hastalık ve fonksiyonel durum açısından yakın takibi.

Anal akıntı kabusunuz olduğunda…

 • Anal abseler, anal bölgede ağrılı ve ateşin eşlik ettiği kitle formasyonu ile karekterli iltihabi bir durumdur. Perianal ve perirektal abselerin primer tedavisiinzisyon ve drenajdır. Antibiyotikler tedavide yardımcıdır, ancak primer tedavi olarak kullanılmamaktadır. Apse drenajları çoğu kez lokal anestezi ile ayaktan yapılabilir. İyi bir drenajdan sonra birçok fistül gelişmeden iyileşir. Ancak %50 hastada fistül gelişmesi beklenir.
 • Fistüllerin ülseratif kolit ve Crohn hastalığı ile ilişkisi araştırılmalıdır. Bu hastalarda yara iyileşmesi geç olduğundan büyük cerrahi girişimlerden kaçınılmalıdır.
 • Atnalı fistül, rektovajinal fistül gibi komplike fistüllerin tedavileri daha da özelliklidir. Defalarca ameliyat geçirebilen bu hastalarda, fistülün tam haritalandırılması, hastayla bilgi paylaşımı, çok deneyimli ekipler tarafından tedavinin uygulanması ve takiplerin dikkatli yapılması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>