Anal abse ve fistüllerin tedavisi

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (4)

Perinal fistüller, kronik ve sıkıntılı hastalıklardan birisidir. Genellikle anal abse drenajları sonrasında gelişmeleri gerçekleşir. Perinal ya da anal fistül olarak adlandırılan bu durum anormal bir şekilde gelişen, bir ağzı barsak içerisinde bir ağzı da anüs etrafında olan yol genişlemesidir. Cerrahi tedavi gerektiren gelişmiş fistüllerin konservatif yöntemlerle ya da kendi kendisine iyileşmesi mümkün değildir.

Dikkatli ve deneyimli cerrahi ile maksimum derecede teknoloji kullanımı özel bir hastalık olan anal fistül tedavisinde gereklidir. Aksi takdirde anal kasların zarar görmesi ile birlikte nüks etmesine neden olabilecek anal inkontinens komplikasyonu gelişmesi görülebilmektedir. Cerrahi tedavi, her nükste daha zor ve daha riskli bir hale gelmektedir.

İyi bir şekilde haritalandırarak fistülün tam şeklini ve yolunu saptamak anal fistül ve abselerin başarılı tedavisinin ilk adımlarından birisidir. Proktoloji merkezleri içerisinde barındırmakta olduğu teknolojik imkanlarla zor fistül vakaları için vazgeçilmezdir. Bu gibi vakalarda deneyim ile birlikte ayrıntılı bir proktolojik muayene, enderoktal / anal ultrason ve pelvik MR gerekli olmaktadır.

Şu an için tedavinin uzun dönem sonuçlarında belirsizliğe neden olan klasik ameliyat dışındaki yöntemler ( ortaya yeni atılmış olan UFT-traktın bağlanması, Surgisis – anal tıkaç, fibrin yapıştırıcı ve VAFT gibi yöntemler ) başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Seton yöntemi olarak adlandırılan yöntem, fistül yolunun doğru bir şekilde haritalandırılması ile iç ve dış ağızlarının haritalandırılması sonrasında ipliksi bir materyalin yerleştirilmesini esas almakta olan bir tedavi yöntemidir. Chrohn hastalarına uygulanan seton, uzun bir süre ya da ömür boyunca kalmakta, hastalarda gevşek tarzda olmaktadır. Fistülü tamamen yok etmekten çok fistülün abseleşmesini önlemek buradaki temel amaçtır. Zamanla kaslara zarar vermeden iyileşme sağlayarak, seton yardımıyla fistülün kurutmak amacı ise kesici seton uygulaması ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemde, hastalarda kaslara zarar verebilmesi açısından vesetonun birçok kez sıkılma ihtiyacının bulunması hastalara ağrı ve stres yaratmakta, yöntemin bilinen dezavantajları düşünüldüğü gibi olmamaktadır. Yaşanan teknolojik gelişmelerin payı, doğal olarak gelişen bu işlemde oldukça fazladır. Sıkmaya gerek duyulmadığı için kasların minimum zarar gördüğü, hibrid seton ya da elastik seton tekniği, bu limitasyonların çoğunu ortadan kaldırmaktadır. Bu konular çok fazla özelliği olan ve doğru bir şekilde uygulandığında sonuçları en iyi bilinen teknik konulardır.

İyi anlaşılan fistül olgusu, hastayla kurulan iletişimin doğru olması, haritalandırmanın iyi yapılması, doğru tekniğin kullanılmasının gerekliliği tedavinin başarılı olması için bilinmesi gereken olgulardır, uygulanan tekniğin ne olduğunun fazla bir önemi bulunmamaktadır. Altta yatan Chrohn hastalığının olup olmadığı, koruyucu önlemlerin hastaya anlatılıp anlatılmadığı, iki ağız arasında bulunan fistül olgusunun nasıl seyrettiği, ne kadar kası içerisine aldığı, yan dallarının olup olmadığı, at nalı tarzında olup olmadığı ve karşı tarafa uzanıp uzanmadığı gibi konular çok yönlü bir tedavi stratejisinin oluşturulabilmesi adına hekim için oldukça önemlidir. Fistül tedavisinin tek bir kerede halledebileceği gibi bir durum, tüm bu sayılanlar yapılmış olsa bile hiçbir cerrah tarafından iddia edilemez bir durumdur. Tekniğin isminden çok tedavinin nasıl uygulandığı ve bütünselliği hastaların en çok dikkat etmeleri gereken konudur.

One Response to Anal abse ve fistüllerin tedavisi

  1. Bay WordPress diyor ki:

    Merhaba bu bir yorumdur.
    Bir yorumu silmek için giriş yapıp yazının yorumlarına göz atın. Orada düzenleme ve silme seçenekleriniz sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>