Makatta abse tedavisi

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (7)

Gözle görülemeyen bez yapıları olan anal bez ağızlarında meydana gelen iltihap birikmesi sonucunda oluşan tıkanma ve şişme ile kendisini gösteren anal abse anal kanalda yerleşik olan bez yapılarında meydana gelir.

Hastalık herhangi bir nedene bağlanamasa bile yine de genellikler erkeklerde, şeker hastalarında, düzensiz dışkılama sorunu yaşayanlarda, hijyen kurallarına dikkat etmeyen kişilerde, bağışıklık sistemini zayıflatan hastalığı olan kişilerde daha sık görülebilmektedir. Anal abseler, bazı hastalarda alt yapı özelliklerinin hiçbiri olmadan görülebilmektedir.

Genellikle oturamama, anal bölgede şişkinlik, hassasiyet, zonklayan bir ağrı, ilerlemiş olan vakalarda ateş ve halsizlik gibi diğer abselere benzer klinik belirtileri vardır. Anal absenin, proktolojik muayene ile tanınması oldukça kolaydır. Ancak kimi zaman oldukça derin yerleşimi olan ( yüksek abseler ) ya da kendisini gizleyen ve muayene ile saptanamayan abselerle de karşılaşılabilmektedir. Bu gibi durumlarda kolonoskopi ve MR ile görüntüleme yapmak, Chrone hastalığı ihtimalini ortadan kaldırmak için gerekli olabilmektedir.

Akıbeti her zaman patlamak / açılmak şeklinde olan anal abselerin yeniden ortaya çıkmasını ve hastanın tekrar böyle bir sorunla karşılaşmasını engellemek için genel anestezi altında hastaya cerrahi operasyon uygulanabilir. Uygun bir teknikle abse, cerrah tarafından drene edilir. Koruyucu tedbirler, ilk kez anal abse ile karşılaşan hastalar için gereklidir. Anal fissüre dönüşmeleri yani fistüle olmaları anal abselerin akıbetidir genel olarak. Bu durum hekimi fazlasıyla uğraştıran ve ayrı bir şekilde incelenmesi gereken bir konudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>