Makatta abse (anal abse) nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (8)

Bizim dışarıdan göremediğimiz bez yapıları olan anal kanalda yerleşik olan anal bezlerin, ağızlarında tıkanma, şişme ve iltihap birikmesi ile yaygın bir sorun olan anal abse gelişmektedir. Genellikle herhangi bir nedensellik ilişkisi olmamasına rağmen bu hasta grubunda şeker hastalığı, kötü hijyen, düzensiz dışkılama, kabızlık, erkek cinsiyeti, bağışıklık sistemini zayıflatan bazı hastalıklar vb. unsurlara sıklıkla rastlanmaktadır. Bazı hastalarda anal abse, altyapı özelliklerinden hiçbirisi olmamasına rağmen görülebilmektedir.

Kliniği diğer abselerle benzerlik göstermektedir. İleri vakalarında ateş ve halsizlik gibi durumlar görülmekle birlikte, anal/ makat bölgesinde şişlik, oturamama tarzındaki hassasiyet, zonklayıcı şekilde ağrı gelişerek hastalarda ciddi sıkıntılar yaratır. Proktolojik muayene ile tanınması son derece kolaydır. Fakat bazı yüksek abseler ( derin yerleşimli abseler ) ve kendini gizleyen, muayene ile görülemeyen supralevator abseler de olabilmektedir. MR ile görüntüleme ve kolonoskopi Chrohn hastalığının ekarte edilebilmesi için gerekli olabilir.

Açılmak ya da patlamak tüm abselerin akıbetidir. Anestezi altında, uzman bir cerrah tarafından, uygun bir teknik kullanılarak absenin drenaj edilmesi genellikle beklemek yerine, tekrar böyle bir sorunun ortaya çıkmasını engellemek için önemlidir. Uygun bir drenaj sonrasında koruyucu tedbirlerin uygulanması ile ilk kez abse ile karşılaşan hastalarda sorun tamamen ortadan kaldırılabilir. Bu şansın iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Oldukça uğraştırıcı bir problem olan anal fistüle dönüşmek yani fistülize olmak genellikle anal abselerin akıbetidir. Bu konunun ayrı bir başlıkta, ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>