Makat fistülün çeşitleri nelerdir?

makatta-apse-anal-abse-ameliyati-tedavisi-ankara (2)

Anal fistüller, cerrahi anatomi açısından, yani tedavi perspektifinden çeşitlendirilir ya da sınıflandırılır. Bir grup basit fistüller olarak adlandırılır. Basit fistüller, Crohn gibi hastalıklara ikincil olmayan, yani basit patolojik iltihaplanma zemininde gelişen kriptoglandüler dediğimiz fistüllerdir.

Bunların yine basit olmasının gerekliliği kısa traktlar olması ve anal kasların çok azını içine almalarındır. Yani basitçe fistülün üstünün açılmasıyla (fistülotomi) ya da fistülün çıkartılmasıyla (fistülektomi) nispeten kolay tedavi edilebilirler. Diğer sınıf ise, komplike anal fistüllerdir. Komplike anal fistüller kapsamına şunlar girer;

  1. Anal fistüllerin çoğunu içine alan (yüksek) fistüller,

  2. Daha önce tedavi edilip, nüksetmiş olan fistüller,

  3. Crohn hastalığı gibi, altta yatan daha ciddi hastalıklara ikincil gelişen fistüllerdir.

Bu üç başlıkta bahsettiğimiz fistüller, komplike fistüllerdir. Tabii, atnalı fistüller gibi daha sıkıntılı fistüller de bunların kapsamına girer.

Basit olarak adlandırılan fistüllerin tedavisi nispeten daha kolaydır. Komplike fistüllerde ise hem hastaları, hem de biz dahil cerrahları ürküten çok daha çetrefilli olanları vardır. Bu fistüllerde tedavinin çok daha ayrıntılı planlanması gerekir ve nispeten çok daha zor bir tedavi protokolüne ihtiyaç duyulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>