Anal fistülün belirtileri nelerdir?

makatta-apse-anal-abse-ameliyati-tedavisi-ankara (5)

Anal Fistülün, kardinal yani önde gelen belirtisi, anal bölgede, süreğen, inatçı iltihabi bir akıntı olmasıdır. Anal Fistülle anal apseler birbirlerine dönüşürler seyir içerisinde. Zaten fistüllerin hemen hepsi de, anal apselere ikincil olarak gelişirler.

Fistüllerin ağızları, bu dönemde bazen tıkanır ve apseleşme tekrar eder. Herhangi bir apseye özgü olduğu tarzda, hasta anal bölge şiddetli, künt, süreğen bir ağrı hisseder. Hatta zaman içerisinde sistemik bulgularda, ateş gibi, iştahsızlık gibi belirtiler ortaya çıkar. Bunlar apsenin belirtiledir.

Fistüle dönüştüğünde ise akıntı başlayacaktır. Direne olacaktır. Zaten direne olduğunda bu mekanizmadan da anlaşılacağı üzere, sürekli dış ağızdan veya iç ağızdan iltihabi bir akıntı olur. Bu hastayı rahatsız etmeye başlar. İç çamaşırını kirletir, kaşıntıya sebep olabilir, deri bozukluklarına neden olabilir. Anal fistülün belirtileri temel olarak bunlardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>