Anal fistül tedavisinin başarısı

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (9)

Tedavisi oldukça zor olan hastalıklar grubu içerisinde anal abseler ve bunlardan gelişen anal fistüller de yer alıyor. Kimi zaman anal fistüller doğrudan ve çok kısa bir yol izleyerek, anal kasları içlerine almayan bir harita çizebilirler. Cerrahi tedavisi son derece kolay olan bu fistüller, basit fistüller olarak adlandırılmaktadırlar.

Bir diğer taraftan da komplike fistüller olarak adlandırılan, dallanan ve anal kasların çoğunu içine alan, nüks etmiş ya da çift taraflı fistüller de bulunmaktadır. nüks etme oranı oldukça fazla olan ve küllerinden yeniden doğma potansiyeline sahip olan komplike fistüller, kötü huylu bir hastalık değildir. Ancak cerrah tedavide komplike fistüller zor ve sorunlu olmaktadırlar.

İleri derecede modern teknoloji kullanımı, deneyimli ve dikkatli bir cerrahi özel bir hastalık olan anal fistüllerin tedavisi için oldukça önemlidir. Aksi halde hastalığın yeniden nüks etmesine sebep olabilecek olan anal inkontinens komplikasyonu, anal kasların zarar görmesi ile gelişebilir. Hastalık nüks ettikçe cerrahi daha riskli ve daha zor bile hale gelmektedir.

Seton yöntemi, fistül yoluna, iç ve dış ağızlardan geçen ipliksi bir materyalin yerleştirilmesini esas almakta olan bir yöntemdir. Crohn hastalarında olan seton, uzun bir süre ya da ömür boyunca hastalarda gevşek bir haldedir. Bu uygulama, fistülü tamamen yok etme potansiyeline sahip olmamakla birlikte fistülün tekrar abseleşmesini önleme amacını taşımaktadır. Kaslara zarar vermeden iyileşmeyi ve seton yardımı ile fistülün kurutulmasını sağlama amacını taşıyan yöntem ise kesici seton uygulamasıdır. Ancak uygulamada setonun birkaç kez sıkılmasına neden olabilecek tel ya da dikiş ipliğinin materyal olarak kullanılması ağrı ve strese neden olabilmektedir. Bu da anal kaslarda harabiyet oluşumu, gaz ve gaita kontrolünün olumsuz etkilenmesi gibi yan etkilerinin sanılanın aksine olabildiğini göstermektedir.

Elastik seton ya da hibrid seton tekniği ise bu limitasyonların çoğunu ortadan kaldırabilen bir tekniktir. Sıkmaya gerek kalmadığı için kasların minimum zarar gördüğü bu yöntem, Prof. Dr. Bülent Menteş ve ekibi tarafından geliştirilmiştir. Cerrahi kitaplarda defalarca anlatıldığı gibi uluslar arası dergilerde defalarca yayınlananmıştır bu cerrahi teknik. Amerikalı ünlü cerrah Prof. Steven Wexner de bu tekniği deneyeceğini ve kullanacağını defalarca belirtmiştir. Bu durum da oldukça dikkate değerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>