Anal fistül tedavisi nasıl yapılmaktadır?

makatta-apse-anal-abse-ameliyati-tedavisi-ankara (7)

Öncelikle şunu belirtelim, gruplayalım. Anal fistül cerrahlar tarafından genelde sevilmeyen bir hastalık grubu. Doğrusu da bu aslında. Anal fistül, proktoloji uzmanları tarafından tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Çünkü son derece komplike bir hastalık.

Bizim teknolojimize, deneyimimize rağmen, tüm dünyada böyle bir anal fistülü tedavi ettiğimizde, hastaya yüzde yüz tekrar olmayacaktır deme şansımız yok. Son derece nüksetmelere açık, ısrarcı inatçı bir hastalık. Bu yüzden de zaten çok basit fistüller dışında cerrahlar çok yaklaşmamaktadırlar. Cerrahi dışında da bir tedavi şansımız bulunmuyor maalesef ki. Fistülü bir şekilde tam olarak ve anal kaslara (anal kontinans) zarar vermeden tedavi etmek zorundayız.

Son yıllarda, uygulamaya başlanılan bazı yeni tedavi yöntemleri, yeni teknikler var. Örneğin, VAFT gibi, yani video aracıklı fistül cerrahisi yapılması gibi veya LIFT fistül traktının bağlanması gibi, 2000’li yıllarda fistül pluktları, yani tıkaçları gündeme geldi. Bunlar denendi. Ancak hem bizim çalışmalarımızda, hem de batıda yapılan çalışmalarda, çok yüksek başarılar elde edilemedi. Kısaca, bizim ekibimiz tarafından geliştirilen Hibritseton tekniği ile komplike fistüllerde ve uluslararası da kabul edilmiş tedavi yöntemlerinden biridir.

Önemli olan tedavilerin isimleri değil, fistülün iyi haritalanması (Mapping edilmesi), iyi irdelenmesi, yandaş hastalıkların doğru teşhis edilmesi ve deneyimli bir ekip tarafından, ön yargısız bir cerrahi uygulanmasıdır. Biz bile, herhangi bir fistül vakasında, bu hastalığı yüzde yüz tedavi ettik, yüzde yüz hallederiz diyemeyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>