Anal fistül tedavi edilmezse ne olur?

makatta-apse-anal-abse-ameliyati-tedavisi-ankara (6)

Anal Fistüller tedavi edilmezlerse, hiçbir zaman kendi başlarına iyileşmezler. Zaten çok yönlü tedaviler uyguladığımızda dahi inatçı olabilen, nüksedebilen bir hastalık. Anal bölgenin immün yanıtının, lokal bağışıklık yanıtının çok güçlü olması nedeniyle, bu bölgenin florasanın, yani bakteri kontantinin kapsamının çok fazla olması nedeni ile ve bilmediğimiz pek çok başka nedenlerle, anal, perianal fistüller, ısrar ediyorlar.

Burada karşımızda çok güçlü bir infeksiöz unsur oluyor. Buna karşı aslında çok güçlü bir bağışılık yanıtı var. Ancak bu bağışıklık yanıtı, anal fistülleri ekarte etmeye, dengelemeye maalesef ki yetmiyor. Anal fistüller zaman içerisinde mutlaka daha da kötüye giderler.

Yeni apseleşmeler, yeni fistüller dallanıp budaklanması ile olumsuz bir seyir izliyorlar. Bu yüzden fistül cerrahisi oldukça zor. Ancak fistülü saptadığımızda iyi irdeleyerek ve mümkün olan en kısa zamanda da bir şekilde tedavi etmemiz gerekiyor. Aksi takdirde, zamanla fistül mutlaka tedavisi daha zor daha ileri bir seviyeye gelecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>