Anal fistül nedir?

makatta-apse-anal-abse-ameliyati-tedavisi-ankara (11)

Anal Fistül veya Perianal Fistül ya da İngiliz Anglosakson literatürüne göre Anarektal Fistül, bir ağzı ki esas ağzı (primer ağzı) anal kanalda olan, dış ağzı veya diğer bir afede ile seconder ağzı gözle görülebilen, yani anüs etrafında çeşitli noktalarda olan anormal bir yol, anormal bir trakt gelişmesi ve bu trakt çerçevesinde, süreğen akıntı olması ile karakterli, sorunlu bi hastalıktır.

Kötü huylu bir hastalık olmamasına rağmen, son derece inatçı ve tedavisi zor bir hastalıktır. 21. yüzyılda, bizim proktoloji kongrelerimizde sempozyumlarımızda hala proktolojinin en zor tedavi edilebilen hastalığı olarak kabul edilmektedir. İki açıdan sıkıntılıdır. Birincisi çok nüksediyor, sık sık tekrarlayabilen bir hastalık. Defalarca ameliyat gerekebiliyor. Tedavisindeki ikinci zorluk ise, cerrahi sırasında anal kaslara zarar verilmemesi noktası.

Özellikle mükerrer ameliyatlarda anal kaslara zarar verilmesi, başka bir sorunun daha tabloya eklenmesine neden oluyor. Bu olumsuz tabloda gaz / gaita kontrolünde güçlük çekilmesi, anal inkontinans ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>