Anal fistül neden olur?

makatta-apse-anal-abse-ameliyati-tedavisi-ankara (10)

Anal Fistüller, aslında iki ana başlık altında irdelenebilir, nedensellik olarak. Bunlardan bir tanesi iltihabi bağırsak hastalıklarına ikincil olarak gelişen anal fistüllerdir. Örneğin, Crohn Hastalığı sık karşılaşılan birincil bir neden olarak gösterilebilir. Crohn Hastalığına bağlı gelişen fistüllere çok sık rastlanmaktadır.

Crohn Hastalığında, tüm bağırsak, mide sisteminde bir enflamasyon , apseleşmeler, fistülleşmeler var. Bunun bir uzantısı olarak, peri anal fistüller ya da fistüller de ortaya çıkıyor ki, bu oldukça sıkıntılı bir durum. Crohn Hastalığında fistülleri tam tedavi edemeyebiliyoruz. Hastalığın aktif olduğu dönemde, çok sayıda fistüller ortaya çıkabilir. Bunun tedavisi oldukça karmaşık. Ancak, daha sık görülen, daha olağan kabul edilen, kriptoglandüler (kript ve bez yapısı) gelişen fistüller var.

Bu tip fistüller, özellikle bizim ülkemizde daha sık görülmektedir. Hemen her zaman, anal, peri anal apselerden gelişiyorlar. Bağışıklık yanıtı askılanmış kişilerde, erkek cinsiyette ve düzensiz dışkılama alışkanlığı olanlarda, bazı iddialara göre hijyenik sıkıntıları olan kişilerde de anal fistül görülme oranı yüksek oluyor. Fakat bunların hiçbirinin olmadığı kişilerde de anal apse ve fistül gelişebildiğini biliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>