Anal fistül ile anal fissür arasındaki fark nedir?

makatta-apse-anal-abse-ameliyati-tedavisi-ankara (1)

Bu çok karışıklığa yol açan bir konu. Çünkü iki hastalığın adı da, Anal Fis- ile başlıyor ama biri Fistül, diğeri Fissür ve aslında birbirlerine neredeyse hiç benzemiyorlar. Anla Fissür, Latincede çatlak demek ve “makat çatlağı” manasına geliyor.

Makat derisi üzerinde genelde kabızlığa bağlı bir çatlak vardır ve ağrı oluşturur. Dışkılama ile provoke bir ağrı oluşturur, Anal Fissür. Anal Fistül ise, bundan tamamen farklı bir hastalık grubu. Yine anal bölgede görülen proktoloji kapsamında görülen ama tamamı ile farklı bir hastalık grubu.

Anal Fistül bir ağzı dışarıda anüs etrafında, diğer ağzı bağırsak içerisinde, anal kanal içerisinde, anormal bir yol oluşturmasını anlatır ve genelde, perianal apselere ikincil olarak gelişir. Anal fistüller, bizim için proktoloji cerrahisinde çok daha sıkıntılı bir hastalık grubu tanımlıyor. Burada hastanın temel problemi, Anal Fissür’den çok farklı olarak apseleşmeler ve akıntıdır. Cerrahisi de tümüyle farklı bir hastalık grubudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>