Makat fistülün belirtileri nelerdir?

makatta-apse-anal-abse-ameliyati-tedavisi-ankara (4)

Anal fistülün kardinal, yani önde gelen belirtisi, anal bölgede, süregen, inatçı iltihabi bir akıntı olmasıdır. Anal fistüller ile anal apseler süreç içinde birbirlerine dönüşürler. Zaten fistüllerin hemen hepsi de, anal apselere ikincil olarak gelişirler.

Fistüllerin ağızları bu süreçte bazen tıkanır ve apseleşme tekrar eder. Herhangi bir apseye özgü olduğu tarzda, hasta anal bölge şiddetli, künt, süregen bir ağrı hisseder. Hatta zaman içerisinde sistemik bulgular da, ateş gibi, iştahsızlık gibi belirtiler ortaya çıkar. Bunlar apsenin belirtileridir. Fistüle dönüştüğünde ise akıntı başlayacaktır. Drene olacaktır (akacaktır). Zaten drene olduğunda bu mekanizmadan da anlaşılacağı üzere, sürekli olarak dış ağızdan (veya nadiren iç ağızdan) iltihabi bir akıntı olur.

Bu hastayı rahatsız etmeye başlar. İç çamaşırını kirletir, kaşıntıya sebep olabilir, deri bozukluklarına neden olabilir. Anal fistülün belirtileri temel olarak bunlardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>