Anal fistül tanısı nasıl konulur?

makatta-apse-anal-abse-ameliyati-tedavisi-ankara (8)

Anal fistül tanısı, diğer pek çok proktolojik, yani anarektal hastalığın tanısında olduğu gibi, bir proktoloji uzmanının, proktolojik muayene masasında hastayı irdelemesi ile temel olarak tanı konulur. Aslında dış ağzı belirgin, tipik olan vakalarda anal fistül tanısı koymak kolaydır. Ancak tanının ayrıntıları önemlidir.

Özellikle bazı fistüller, dallanıp budaklanırlar, sadece dış ağzında fistülü saptamanız yeterli olmayacaktır. Çünkü, dış ağızdan içeri doğru traktın fistül yolunun nasıl bir trase izlediği doğrudan mı açılıyor anal kanala, yoksa bir yay çizerek mi, bir ark çizerek mi açılıyor, anal kasların ne kadarını içeri alarak seyrediyor, side traktlar yandaş yolları var mı?

Daha önce hasta ameliyat geçirmiş mi, altta yatan Crohn Hastalığı gibi ek bir hastalık var mı, daha önce hasta ameliyat geçirdiyse anal kaslara bir zarar verilmiş mi, hastanın anal fonksiyonlarının durumu nasıl gibi faktörler irdelenerek anal fistül tanısı koymak gerekir. Aksi takdirde anal fistül var veya yok demenin tedavi sürecine çok da bir katkısı olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>